VoN
Administrator
Dołączył: 06 Lis 2016
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Nie 13:49, 13 Lis 2016 Temat postu: Wyposażenie klatki/woliery- informacje |
|
|
Gdy jesteśmy już po zakupie klatki lub gdy zrobiliśmy już wolierę, powinniśmy zabrać się za odpowiednie ich wyposażenie.
1.Ściółka - stosujemy granulat Pinio lub ziemię- przy czym nie stosujemy ziemi z ogródka bo możemy z nią przynieść różne rzeczy... Na to kładziemy trochę sianka dla gryzoni. Granulat powinien być wysypany na min. 2-3cm.
Część osób stosuje również ściółkę bawełnianą. Należy unikać żwirków silikonowych dla kotów! Nie jest to ani naturalne, ani zdrowe
Jeśli masz wolierę, warto na dno szuflady włożyć np. płytę z pleksi - drewno lub płyta nie będzie wchłaniała nieczystości.
Pinio
2.Półki i kryjówki, o ilości zdecydujecie sami, półki również warto czymś zabezpieczyć - suche drewno wchłonie wszystko. Kryjówek nigdy za wiele Nada się wszystko np. - rolki po papierowych ręcznikach lub tuby po papierze od plotera, pudełko po butach naszego dziecka itd. Ostatnio w naszej wolierze wylądował wełniany kapeć/papuć i wiewióry go uwielbiają. Domki- nie polecam typowych domków dla gryzoni (4 ściany i brak dna), jak już pewnie wiesz Burunduki robią zapasy, jeśli najdzie Cię chęć zajrzenia do domku/ów wszystko się rozsypie... Najlepszym rozwiązaniem jest domek hodowlany dla papug/ lub innych ptaków- ma dno, zawieszki, i daszek na zawiasach dzięki któremu możemy kontrolować co się w domku dzieje
Domek dla papug
Jeśli chodzi o wypełnienie domków- zostawcie to swoim Burundukom, wystarczy włożyć do klatki parę listków papieru toaletowego, trochę szmatek, lub zakupić bawełnę (flausz).
Flausz - bawełna do gniazd dla gryzoni
3. Dodatki czyli to co Burasy uwielbiają
Gałęzie- tutaj najbardziej sprawdza się brzoza i drzewa owocowe (np. jabłoń), gałęzie brzozy możemy przywieźć z lasu, wybieraj tylko takie gałęzie które nie mają dziur po robalach, zielonego nalotu itd. Gałęzie najlepiej umyć w ciepłej wodzie lub wyparzyć wrzątkiem, po czym ułożyć na 2-3 dni w ciepłym miejscu. Niestety z gałęzi często coś wyłazi... Gałęzie mogą mieć liście, Burasy często je obgryzają i zanoszą do swoich domków. Gałęzie mają wpływ na ścieranie się pazurków, więc najlepiej ich nie żałować.
Liny, drabinki itd. - do skakania po klatce przydadzą się drabinki i liny, grubą linę jutową możemy zakupić w sklepie budowlanym lub na portalu aukcyjnym, drabinki możemy wykonać samemu (jak na przykład zostanie nam brzozy z lasu i będziemy mieli w garażu kawałek drutu ) lub zakupić w sklepie (biorą jak za pół drzewa).
Lina jutowa
Drabinka
Zabawki - tutaj różnie... musimy trafić w gusta dostępne są karuzele, kołowrotki itd. Zdania na ten temat również różne - jedni są przeciwni (bo kołowortka Burasy nie spotkają w naturalnym środkowisku), ale nie popadajmy w paranoję- pinio, domków, linek i 90% tego co mają u nas w domu też nie. Jeden wiewiór kołowrotek pokocha, a drugi do niego nawet nie wejdzie... Jeśli już chcenie kupić kołowrotek pamiętajcie:
- nigdy nie wybieraj zwykłego metalowego kołowrotka z drutu (chwila i po ogonie- wkręci się),
- średnica kołowrotka powinna wynosić około 25-30cm
- kołowrotki hałasują, jeśli kupujesz poproś taki na łożysku,
- drewniany kołowrotek dodatkowo pomoże w ścieraniu pazurków,
Idealny kołowrotek na łożysku - Speedy z drewna śr. 29cm
Karuzela/Dysk
4. Żywienie i higiena
Miseczka w której podajecie karmę swoim wiórką powinna być ciężka lub powinna mieć mocowanie do prętów klatki/ siatki woliery, inaczej już pierwszego dnia możecie mieć jedzonko porozsypywane.
Poidełko - tutaj zwróćcie uwagę na cenę, poidełko możemy kupić za 5zł ale są i takie za 25zł przerabiałem osobiście obydwa i niestety to za 5zł ciekło jak szalone... Przy codziennej wymianie wody, w zupełności dla 1 wiewióra wystarczy wam poidło do 100ml.
Kuweta - jak zwierzątko się zadomowi i zauważycie w którym miejscu się załatwia - przeważnie w którymś rogu klatki możecie zakupić plastikową kuwetę, sypiemy tam pinio i mocujemy na dostępne w kpl. druciki. Jedna z moich wiewiór wybrała sobie mały plastikowy domek(został po chomiku) na kibelek (na szczęście ma dno) i to do niego się załatwia. Takie rozwiązanie pomoże nam zaoszczędzić parę zł na Pinio- bez kuwety wymieniamy min. raz na tydzień, przy kuwecie- oceniamy stan czystości i wymieniamy np. raz na dwa tygodnie.
Miska z mocowaniem
Poidełko
Kuweta
Polecam obejrzenie paru filmów Hodowców na youtubie np:
https://www.youtube.com/watch?v=QOKE4KsKiCM
Można dużo podpatrzeć
Jeśli o czymś zapomniałem proszę chętnych o dopisywanie niżej swoich uwag
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez VoN dnia Nie 19:22, 13 Lis 2016, w całości zmieniany 7 razy
|
|